Witamy na BLOGu Czarny Kamień

Czarny Kamień Resort & SPA

Szklarska Poręba, ul. Wojska Polskiego 11
75 769 38 54

www.czarny-kamien.pl

Opowieść o Wysokim Kamieniu

opublikowano 18 czerwiec 2017

Opowieść o Wysokim Kamieniu

„Z Wysokiego na Czarny, z Czarnego na Wysoki, żwawym tempem idą, żwawo tupią nogi” – tak mogłyby brzmieć słowa piosenki, którą na ustach mają nasi goście wybierający się na pobliski, malowniczo położony szczyt Wysoki Kamień (zwany przez Niemców „Hochstein im Isergebirge”). Położony w Sudetach Zachodnich, a dokładniej w Górach Izerskich na wysokości 1058 m n.p.m. jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicy. Roztacza się z niego krajobraz nie tylko na nasze ukochane Karkonosze, ale również Kotlinę Jeleniogórską czy Rudawy Janowickie. Przy dobrej widoczności można stamtąd dostrzec nawet oddaloną o ok. 70 km górę Ślężę.

Niezwykłe walory krajobrazowe tego miejsca od dziesięcioleci przyciągają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Trudno się więc dziwić, że w 1841r. dotarł tu sam Fryderyk Wilhelm IV, król pruski. Wysoki Kamień to jednak nie tylko uczta dla oczu. Na szczycie działa schronisko, a właściwie bufet, bo noclegów jeszcze tam nie ma. Historia samego schroniska sięga XIV wieku. Dokładnie w 1837r. rodzina Schaffgotschów postawiła tu pierwszy tego typu obiekt. Niedługo po tym powstała wieża widokowa pozwalająca jeszcze bardziej napawać się pięknymi widokami. Pół wieku później budynek spłonął, jednakże schronisko odbudowano. Służyło rzeszom turystów przez kolejne kilkadziesiąt lat. Niestety po zakończeniu drugiej wojny światowej obiekt był bardzo zaniedbywany, czego skutkiem była jego rozbiórka w 1963r.

Przez kolejne dziesięciolecia teren był niezagospodarowany, a turyści szukający nieziemskich walorów krajobrazowych po dotarciu do celu musieli zadowolić swe podniebienia tym, co sami przynieśli na plecach. Pod koniec ubiegłego wieku teren przejęła rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby, która ze wszystkich sił stara się przywrócić temu miejscu dawną świetność. Obecnie działa tam bufet. Można tu schronić się przed deszczem i wypić gorącą herbatę. Na szczególną uwagę zasługuje pyszna szarlotka, której konsumpcję traktujemy jako punkt obowiązkowy wizyty na Wysokim Kamieniu. Jest naprawdę dobra.

Na szczyt prowadzą dwa szlaki. Jeden z nich to szlak czerwony, tzw. Główny Szlak Sudecki (w skrócie GSS). Prowadzi on ze Szklarskiej Poręby Dolnej, aż do Świeradowa. Drugą opcją, naszym zdaniem bardziej malowniczą, jest szlak żółty. Prowadzi on ze Szklarskiej Poręby Dolnej, ale można też dojechać samochodem do parkingu koło Zakrętu Śmierci i stamtąd podbijać gór szczyty.

Wycieczka na Wysoki Kamień może być świetnym pomysłem na aktywne spędzenie czasu z rodziną podczas wypoczynku w Czarnym Kamieniu. Będąc już na górze można wydłużyć wędrówkę i udać się w kierunku nieczynnej kopalni kwarcu „Stanisław”. Złoża kwarcu w tamtych rejonach były znane i wykorzystywane już przed wiekami. Pierwszymi znanymi eksploratorami tych terenów byli Walonowie, którzy odnaleźli tam kryształy górskie i ametysty. Walonowie trudnili się wydobyciem i dalszą obróbką wszelkiego rodzaju bogactw naturalnych. Swe życie poświęcali, by docierać do jakże drogocennych złóż złota, srebra i kamieni szlachetnych.

 

Tym akcentem kończymy krótkie spotkanie z Wysokim Kamieniem. Polecamy Wam to miejsce, jako cel pieszych wędrówek z naszych apartamentów. Z pewnością Was zachwyci!
@textColor
@lightBgColor
@midBgColor
@darkBgColor
@baseColor
@brandPrimary
@brandSuccess