Witamy na BLOGu Czarny Kamień

Czarny Kamień Resort & SPA

Szklarska Poręba, ul. Wojska Polskiego 11
75 769 38 54

www.czarny-kamien.pl

Wodospady Szklarki i Kamieńczyka

opublikowano 22 czerwiec 2017

Wodospady Szklarki i Kamieńczyka

Karkonosze może i nie są krainą „Tysiąca Jezior” czy „Tysiąca Wodospadów”, ale i tak mamy kilka asów w rękawie. Jednym z nich jest Wodospad Szklarki. To przepiękne miejsce przyciąga każdego roku całe rzesze turystów. Sam wodospad zlokalizowany jest na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego (w skrócie „KPN”) na całkiem przyzwoitej wysokości ok. 520 m n.p.m. Dla porównania Wodospad Kamieńczyka znajduje się na wysokości 846 m n.p.m. Z kolei pobliski Wodospad Podgórnej uwił sobie gniazdo nieco wyżej, bo na wysokości 547 m n.p.m. Popularna „Szklarka” plasuje się więc na trzecim stopniu podium.

Przez wieki wodospad był uznawany za miejsce szczególnie piękne i romantyczne. Jest tłem setek tysięcy zdjęć zakochanych par. Dwa kroki od wodospadu znajduje się Schronisko „Kochanówka”, którego historia sięga drugiej połowy XIV wieku. Już prawie 150 lat minęło od postawienia gospody przy wodospadzie. Budynek przekształcony w obecne schronisko na stałe wpisał się w malowniczy krajobraz tego miejsca.

Do Wodospadu Szklarki prowadzi wiele dróg. Jednakże najczęściej wybieraną jest chyba „krajowa trójka”. Przelotowa droga łącząca Jelenią Górę z granicą państwa w Jakuszycach. Parkingu, przy którym można zostawić auto, trudno nie dostrzec. Szereg straganów z pamiątkami i kręcący się przy nich turyści skutecznie przyciągają wzrok.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że atrakcja jest dostępna również dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Jako że jest to teren KPN, należy pamiętać o kupnie biletów wstępu do parku. Kasa biletowa znajduje się przy wejściu na szlak. Stamtąd już rzut beretem do samego wodospadu. Przy dobrym tempie, jakieś pięć minut.

Oczywiście dróg, którymi można dojść do Wodospadu Szklarki, jest więcej. Jedną z nich jest szlak, który prowadzi z malowniczej miejscowości Michałowice. Inną ciekawą propozycją może być połączenie wizyt na wodospadach Szklarki oraz Kamieńczyka. Jeśli już o Kamieńczyku mowa…

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Sudetach. Położony na wysokości 846 m n.p.m. uwodzi swym urokiem do tego stopnia, że stał się tłem dla ekranizacji książki „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”
C. S. Lewisa. Przez Niemców nazywany „Zackelfall”, wygrał z innymi lokalizacjami - czeską, włoską i słoweńską. Sam wodospad ma 27 metrów wysokości. Ciekawostkę stanowi fakt, że za środkową kaskadą wykuta jest grota nazywana „Złotą Jamą”. Istnienie tego miejsca zawdzięczamy Walończykom, którzy przed wiekami poszukiwali tam cennych kruszców: ametystów i pegmatytów. Poniżej wodospadu znajduje się zapierający dech w piersiach stumetrowy kanion. Schodząc tam można poczuć się jak w baśniowym świecie.

Z powstaniem wodospadu wiąże się starodawna, owiana tajemnicą legenda. Mówi ona, że nad Wodospadem Kamieńczyka siedem rusałek opłakiwało śmierć jednej z sióstr. Zginęła ona poszukując w tutejszych górach swojego ukochanego Kamieńczyka Bronisza. Na przekór ostrzeżeniom sióstr zakochała się w śmiertelniku, któremu oddała swój skarb, by Bronisz mógł go sprzedać. Chciała mu w ten sposób pomóc sfinansować leczenie chorej matki. Mężczyzna miał wrócić do rusałki Łabudki, jak tylko wesprze matkę. Niestety mijały dni, a ukochany nie wracał. Łabudka podjęła się poszukiwań Kamieńczyka Bronisza. Bladym świtem wyruszyła z domu nieopodal Łabskiego Szczytu w kierunku Hali Szrenickiej. Gdy przechodziła nad jedną z przepaści zamarła. W dole leżał jej najdroższy. W tej samej chwili Rusałka z przerażenia straciła równowagę i poślizgnęła się na mokrym kamieniu spadając w przepaść. Upadła u boku swego ukochanego i została tam na zawsze.

Wodospad jest obszarem ochrony ścisłej przynależnym do Karkonoskiego Parku Narodowego. Warto dbać o zachowanie uroku tego miejsca. „Kamieńczyk” o każdej porze roku wygląda inaczej. Letnie promienie słoneczne wydobywają z niego to, co najlepsze, tworząc niezwykły spektakl światła i cienia. Z kolei zimą pokrywają go majestatyczne czapy śnieżne.

Kilka kroków od wodospadu znajduje się powstałe w 1995r. prywatne schronisko górskie „Kamieńczyk”. Wcześniej stało tu pokaźnych rozmiarów schronisko „Nad Kamieńczykiem”, które po II wojnie światowej zostało przekształcone w strażnicę Wojsk Ochrony Pogranicza. Kilka lat później ze strażnicy zrobiono dom wczasowy, który spłonął podczas remontu w 1984r.

Do wodospadu i schroniska „Kamieńczyk” prowadzą dwa szlaki. Pierwszy to szlak czerwony, zwany Głównym Szlakiem Sudeckim, który prowadzi z centrum Szklarskiej Poręby. Druga opcja to szlak czarny, przebiegający nieopodal dolnej stacji Kolei Linowej na Szrenicę.

 

Wybierając się na przechadzkę po okolicy warto odwiedzić obydwa wodospady. Wizyta na nich dostarczy Wam z pewnością wielu niezapomnianych wrażeń. Polecamy!
@textColor
@lightBgColor
@midBgColor
@darkBgColor
@baseColor
@brandPrimary
@brandSuccess