Witamy na BLOGu Czarny Kamień

Czarny Kamień Resort & SPA

Szklarska Poręba, ul. Wojska Polskiego 11
75 769 38 54

www.czarny-kamien.pl

Jakuszyce, Polana i Czarny Kamień – co je łączy?

opublikowano 12 listopad 2017

Jakuszyce, Polana i Czarny Kamień – co je łączy?
 
Najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby. Malownicze, a zarazem wymarzone miejsce do uprawiania wszelakich aktywności. Przez wielu miłośników „biegówek” uznawana za polską stolicę narciarstwa biegowego – JAKUSZYCE. To właśnie tutaj, tuż przy jednej z najwyżej usytuowanych stacji benzynowych w Polsce (na wysokości 855 m.n.p.m.), na Polanie Maliszewskiego, przy mostku na rzece Kamiennej (pkt .20 na mapie tras) zaczyna swój bieg wspierana przez Czarny Kamień trasa narciarstwa biegowego. Trasa wręcz idealna na wszelkiego rodzaju umiarkowane aktywności dla poczatkujących narciarzy i aktywnych piechurów (nie jest trudna!). Z tego względu też, świetnie nadaje się na spacer z dzieckiem – również jeśli swoją pociechę przewozisz jeszcze w wózku.
 
 
Trakt sygnowany przez Czarny Kamień biegnie wzdłuż jednego z fragmentów Doliny Kamiennej, wzdłuż rzeki Kamiennej. Początkowo trasa prowadzi nas w okolicę wyrobiska torfowego, zwanego „Bagniskiem”. Jednego z wielu, jakie możemy spotkać na tych terenach. Nieco dalej nasz szlak spotyka się z zimową trasą biegową PKO BP. Ty natomiast możesz przeżyć spotkanie pierwszego stopnia z rzadko spotykanym w naszym kraju (niestety) krystalicznie wręcz czystym powietrzem. Gwarancja braku smogu i wysokość rzędu 1000 m n.p.m. to prawdziwa ulga dla płuc. Jeśli o wysokości mówimy to kolejną ciekawostką jest fakt, że w pobliżu przebiega najwyżej położona trasa kolejowa w Polsce.
 
 
Po prawej stronie drogi, meandrująca rzeka tworzy rozlewiska chętnie wykorzystywane przez miłośników kąpieli w górskich rzekach. Woda jest orzeźwiająca latem i zimą a jej temperatura zazwyczaj nie przekracza 10 stopni nawet w słoneczne dni lata. Po kilkuset metrach bardzo łagodnego zejścia docieramy do miejsca zwanego Czerwony Potok. Przed laty znajdowała się tutaj kopalnia granitu „Wyciąg „. Postindustrialny krajobraz tego miejsca tworzą pozostałości po dawnej bazie przeładunkowej przedsiębiorstwa pozyskującego surowce skalne . Trasa nadal wiedzie wzdłuż torów łagodnie opadając w dół .Po lewej stronie trasy, w trakcie naszej wycieczki możemy dostrzec kolejną dawną kopalnia granitu „Wiciarka”. Wędrując dalej, na wschód, mijamy niewielkie wzniesienie zwane Spław (inne nazwy to Spławna oraz  niem. Floohübel). Na południowym zboczu Spławnej znajduje się też niewielka grupa skałek. Trasa biegnie dalej kończąc swój bieg w okolicach Osiedla Huty i dociera do, czynnej tym razem, kopalni granitu Izer-Granit. Nieopodal znajduje się tam również nieczynna, opuszczona huta szkła, powstała w 1842 roku z inicjatywy hrabiego Schaffgotsch.
 
 
Istnieje możliwość połączenia wycieczki z podróżą pociągiem ze stacji kolejowej Szklarska Poręba Huta (gdzie znajduję się wygodny bezpłatny parking) lub w drugą stronę ze stacji Szklarska Poręba Jakuszyce (możliwość skorzystania z płatnego parkingu). Oczywiście to niejedyna warta uwagi droga w rejonie Jakuszyc. Na Polanie Jakuszyckiej wytyczono kilkanaście tras, przeznaczonych m.in. do uprawiania narciarstwa biegowego, których łączna długość wynosi 100 kilometrów. Z pewnością każdy z Was znajdzie tam coś dla siebie.
 
Co proponujemy po udanym marszu? Oczywiście wizytę w restauracji oraz strefie SPA & Wellness Czarny Kamień Resort & Spa. Najwyżej ulokowana restauracja w Szklarskiej Porębie (bagatela 730 m n.p.m.!) zachwyci Cię nie tylko swoim położeniem, ale i smakiem.
 
 
Dobre odżywianie to połowa sukcesu. Lecz nie ma regeneracji bez relaksu, odprężenia i odpowiednich zabiegów wykonywanych przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Latem możesz wpaść na nasz basen zewnętrzny położony tuż na skraju pachnącego igliwiem lasu. Przez cały rok czynne jest z kolei, ulokowane tuż obok basenu, zewnętrzne jacuzzi. Dla tych, którzy wolą zostać „w środku” przygotowaliśmy strefę basenów i saun znajdującą się tuż obok naszego SPA i drogi wiodącej do restauracji. Pamiętaj, że systematyczne korzystanie z sauny (o ile nie masz przeciwwskazań zdrowotnych) niesie ze sobą masę korzyści. Odprężenie, a więc redukcja codziennego stresu i zmęczenia, od których w dzisiejszych czasach niestety trudno uciec. Do tego pozytywny wpływ na skórę. To zaledwie kilka z całej listy zalet saunowania.
 
 
Odetchnąłeś krystalicznie czystym (zero smogu!), górskim powietrzem. Zjadłeś wyśmienity posiłek w naszej restauracji. Na koniec znalazłeś czas na chwileczkę zapomnienia w jacuzzi. Czy potrzeba czegoś więcej? Trzymajcie się ciepło! :)@textColor
@lightBgColor
@midBgColor
@darkBgColor
@baseColor
@brandPrimary
@brandSuccess