Witamy na BLOGu Czarny Kamień

Czarny Kamień Resort & SPA

Szklarska Poręba, ul. Wojska Polskiego 11
75 769 38 54

www.czarny-kamien.pl

Szrenica – krótka opowieść o malowniczej górze

opublikowano 26 lipiec 2017

Szrenica – krótka opowieść o malowniczej górze

„Nie Kasprowy w Tatrach, a Szrenica w Karkonoszach…” – tak właśnie zaczynał się jeden z artykułów w tygodniku Newsweek. Był on zatytułowany „Najlepszy ośrodek narciarski w Polsce dla zaawansowanych narciarzy”. Doceniono w nim właśnie trasy położone na północnych zboczach górującej nad Szklarską Porębą Szrenicy. Są to świetne tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Szczyt – z niemieckiego zwany Reifträger – jest położony na wysokości 1362 m n.p.m. Roztacza się z niego piękny widok na całą Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i czeską część Karkonoszy. Warto dodać, że w tym rejonie panuje też specyficzny mikroklimat rodzaju alpejskiego. Sam szczyt znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego.

Ciekawostką jest skąd wzięła się nazwa szczytu – Szrenica. Istnieją dwie hipotezy. Pierwsza mówi o żółto-zielonkawych porostach, którymi obrośnięte są granitowe bloki, jakie spoczywają na zboczach góry. Wspomniane porosty z daleka przypominają szron. Druga z hipotez ma związek ze „szrenią”, czyli po prostu szadzią pokrywającą drzewa i skały zimową porą. Faktem natomiast jest, że nazwa ta funkcjonuje urzędowo od 1949r.

Na szczycie znajduje się schronisko górskie „Szrenica”. Praktycznie na samą górę można dojechać wyciągiem – od 1962r. funkcjonuje tutaj kolej krzesełkowa. Oczywiście, jeśli chcemy spalić nieco więcej kalorii, możemy się przejść pieszo. Na Szrenicę prowadzą trzy szlaki: czerwony ze Szklarskiej Poręby Górnej, zielony z Jakuszyc i czarny z górnej stacji kolejki krzesełkowej. Wróćmy jednak do tematu schroniska…

Schronisko na Szrenicy to sporych rozmiarów masywny, murowany budynek. Jego historia sięga początków XIXw. Pierwsze schronisko powstało tu w latach 1921-1922. Drewniany wówczas budynek został zaprojektowany przez jeleniogórskich architektów – braci Albert. Gospodarzem schroniska aż do śmierci był Franz Endler. Warto wspomnieć o problemach z jakimi borykano się podczas srogich zim. Kłopoty związane z kosztownym transportem opału były powodem częstych zamknięć schronisk w tym okresie. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w czasie zimy na przełomie lat 1948/1949. Niedługo po II wojnie światowej w budynku schroniska otwarta została strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza. Niestety budynek w okresie PRLu stopniowo podupadał, czego skutkiem było jego zamknięcie w 1967r. Schronisko ponownie ruszyło 19 XII 1992r. i funkcjonuje do dziś. Można tam zjeść przepyszne naleśniki z jagodami – polecamy.

Rzeczą wartą wspomnienia, o której wielu turystów nie pamięta jest fakt, że… Są w górach! Łatwe dotarcie na szczyt, jakie zapewnia wyciąg krzesełkowy, nie powinno nikogo zmylić. Dobry ubiór, kurtka czy koszulka na zmianę to must have każdego, kto wybiera się w Karkonosze. Wiatr i zmienne warunki pogodowe to tutaj codzienność.

Szrenica to nie tylko szczyt, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok i schronisko, w którym można zjeść smaczne naleśniki z jagodami. Nieopodal znajdują się formacje skalne pod wspólną nazwą „Końskie Łby”. Stanowią idealny punkt widokowy, z którego można podziwiać Szklarską Porębę. Nieco poniżej szczytu mieści się „Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej”, a także – przy znanym Wam już wodospadzie - schronisko „Kamieńczyk”.

Tym optymistycznym akcentem kończymy naszą krótką opowieść. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was tym samym do górskich wędrówek w czasie pobytu w naszych apartamentach Czarny Kamień Resort&Spa w Szklarskiej Porębie. Do zobaczenia niebawem!
@textColor
@lightBgColor
@midBgColor
@darkBgColor
@baseColor
@brandPrimary
@brandSuccess