Witamy na BLOGu Czarny Kamień

Czarny Kamień Resort & SPA

Szklarska Poręba, ul. Wojska Polskiego 11
75 769 38 54

www.czarny-kamien.pl

7 miejsc, które musisz odwiedzić będąc w Czarnym Kamieniu!

opublikowano 25 październik 2017

7 miejsc, które musisz odwiedzić będąc w Czarnym Kamieniu!

Są takie miejsca na mapie, do których wciąż wracamy. Za każdym razem odkrywamy je na nowo. Jednak żeby wracać trzeba najpierw przybyć… Po raz pierwszy. Zobaczyć, usłyszeć, wziąć głęboki oddech i powiedzieć sobie w duchu „chcę tu zostać!”. Kilka z takich miejsc znajdziecie w dzisiejszym wpisie. Może któreś z nich stanie się waszym ulubionym punktem na wakacyjnej mapie Polski? I nie tylko wakacyjnej… Nie przedłużamy, siedem miejsc przedstawiamy!

Śnieżne Kotły - relikt epoki lodowcowej?

Niby zwykłe polodowcowe kotły znajdujące się Karkonoszach. Gdzieś pomiędzy Szrenicą a Łabskim Szczytem. Z nad Śnieżnych Kotłów rozciąga się jednak przepiękny widok na całą okolicę. Widać stąd nie tylko malowniczo położoną Jelenią Górę, schowaną pośród kotliny. Góry Izerskie i Kaczawskie, Rudawy Janowickie, a przy dobrej widoczności nawet góra Ślęża! To wszystko zobaczysz ze szlaku prowadzącego górną krawędzią kotłów. Oczywiście polecamy też wybrać się „na dno”. Nie, nie bierzcie tego dosłownie. Chodzi nam tylko o dno kotłów. Biegnie tamtędy szlak zielony prowadzący ze Schroniska Pod Łabskim Szczytem w kierunku Przełęczy Karkonoskiej.

U góry, na krawędzi kotłów, znajduje się w tej chwili RTON Śnieżne Kotły. Cóż znaczy skrót „RTON”? Jest to Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Za jego pośrednictwem transmitowane są programy telewizyjne i radiowe dostarczane w okolice Kotliny Jeleniogórskiej. Ciekawostką jest, że pierwszy budynek powstał w tym miejscu prawie 200 lat temu. Jak łatwo się domyślić było to schronisko górskie – Schronisko „Nad Śnieżnymi Kotłami”. Wzniesione zostało dzięki staraniom hrabiego Leopolda Christiana Gottharda von Schaffgotsch.

Znajduje się tam również niewielka formacja skalna zwana Czarcią Amboną. Warto odwiedzić to miejsce, by nacieszyć oczy unikatowymi walorami krajobrazowymi.

Śnieżka - królowa Karkonoszy?

Idąc ze Szrenicy (znanej tym, którzy jadą na narty w Karkonosze) i kierując swe kroki przez Śnieżne Kotły, można dojść aż na Śnieżkę. Jakże niepozorny… Najwyższy szczyt w Karkonoszach. Wg różnych źródeł Śnieżka leży na wysokości 1602 lub 1603 m n.p.m. Kto by się jednak przejmował tym jednym metrem!

Góra Śnieżka, zaliczana do Korony Gór Polski oraz do Korony Europy, jest kolejnym świetnym punktem widokowym. Jeśli tylko pogoda dopisze widać stąd naprawdę wiele – zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Bo warto wiedzieć, że przez szczyt przebiega granica polsko-czeska. Możemy się zatem znaleźć jedną nogą w Czechach. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by zrobić sobie zdjęcie i wysłać je znajomym, którzy akurat muszą pracować, z dopiskiem „Gorące pozdrowienia z zagranicznych wojaży!”.

Zapierający dech w piersiach widok i orzeźwiające górskie powietrze to jednak nie wszystko. Co można zobaczyć będąc na szczycie? Kaplicę św. Wawrzyńca o kilkusetletniej historii, budynek Obserwatorium Wysokogórskiego IMGW wraz z restauracją czy też budynek czeskiej poczty. Co tu dużo mówić – Śnieżkę po prostu trzeba zaliczyć!

Okoliczne wodospady - Szklarka, Kamieńczyk i...

O wodospadach już wspominaliśmy. Szklarkę mijasz jadąc do Czarnego Kamienia. Ze względu na łatwą dostępność możesz się tam wybrać nawet w nieco gorszą pogodę. Kolejny wodospad do odhaczenia to oczywiście Kamieńczyk. Popołudniowy spacer z naszego obiektu? Wodospad Kamieńczyka będzie idealnym wyborem. Trzecim z wartych odwiedzenia wodospadów jest Wodospad Podgórnej. Ulubione przez „Morsów” miejsce kąpieli, a także świetne miejsce na ochłodę podczas letnich upałów. Ostatni z wymienionych wodospadów jest położony nieco dalej. Jednakże będzie on świetnym dopełnieniem wycieczki w rejon Przesieki i Borowic. Tamtejsze lasy na pewno Cię zauroczą (nas zauroczyły!).

Zamek Chojnik i księżniczka Kunegunda

Kiedyś pewien nieznany poeta rzekł „Zamków Ci u nas jeno dostatek…”. Zamków za wiele w okolicy nie ma, ale… Jest jeden całkiem okazały. Zamek Chojnik, u którego stóp leży niewielka miejscowość – Sobieszów. Zamek znajduje się na wysokości 627 m n.p.m., a tamtejszy teren stanowi tzw. „eksklawę” Karkonoskiego Parku Narodowego. Murowana budowla została wzniesiona w XIV wieku, jednakże 300 lat później w zamek trafił piorun, który przyczynił się do poważnego pożaru. W późniejszym czasie budowla popadła w ruinę. W późniejszych latach podejmowano się jednak drobnych remontów, by zachować stan, w jakim zamek znajduje się do dziś.

Wieża Zamku Chojnik jest rzecz jasna świetnym punktem widokowym, a z samym miejscem jest związana pewna legenda… O księżniczce Kunegundzie, o której możecie usłyszeć będąc na miejscu.

Jelenia Góra - stolica Karkonoszy?

Jeśli jesteśmy przy Zamku Chojnik to nie sposób nie wspomnieć o Jeleniej Górze. Zwana przez wielu „stolicą Karkonoszy” jest największym miastem położonym u stóp Karkonoszy. Jest naprawdę pięknym miastem i idealnym celem jednodniowej wycieczki. Z miejsc, które warto zobaczyć na pewno trzeba wspomnieć Plac Ratuszowy, zwany przez niektórych „rynkiem”, no i oczywiście sam ratusz pochodzący z XVI w. Co jeszcze? Mury obronne, Brama Wojanowska, baszta Zamkowa, zabytkowe kościoły, Teatr im. C. K. Norwida, piękne kamienice przy ul. 1-go Maja czy też Pałac Paulinum i Dwór Czarne. To zaledwie garstka, do której trzeba dorzucić Uzdrowisko Cieplice z jego zabytkami i malowniczymi parkami. Wisienką na torcie i zwieńczeniem wycieczki do Jeleniej Góry może być zachód słońca widziany wprost z górującej nad miastem Góry Szybowcowej.

Zakręt Śmierci

Owiane złą sławą, lecz bardzo malownicze miejsce i kolejny świetny punkt widokowy. Zakręt Śmierci swą nazwę „zawdzięcza” licznym wypadkom samochodowym, jakie mają tu miejsce – zakręt stanowi bardzo ostry łuk. Położony jest na wysokości 775 m n.p.m. w ciągu drogi wojewódzkiej nr 358 między Szklarską Porębą a Świeradowem. Roztacza się stąd widok na Karkonosze oraz Kotlinę Jeleniogórską. Nieco poniżej zakrętu znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu z XVII w.

Jakuszyce - mekka narciarstwa biegowego

Wśród wielu przepięknych miejsc, rejon Jakuszyc, Polana Jakuszycka jest czymś wyjątkowym. Rzec można - obowiązkowy punkt dla wybierających się zimą w Karkonosze. Corocznie organizowany jest tu Bieg Piastów, a obecnie również Letni Bieg Piastów. Zimą Jakuszyce stają się mekką polskiego narciarstwa biegowego. Latem przyciągają tysiące turystów, miłośników wszelkich aktywności – biegaczy, kolarzy czy fanów turystyki pieszej. Czeka tam na Was całe multum dróg i ścieżek, które można przemierzać każdego dnia. Jest także dobre miejsce na spacer z małym dzieckiem, a nawet z wózkiem. Polecamy i rekomendujemy! 😊

To już wszystko? I tak, i nie. Wymieniliśmy zaledwie siedem z całej masy wartych odwiedzenia miejsc. Jednakże planując wycieczkę warto tę „szczęśliwą siódemkę” wziąć pod uwagę. Ruszajcie zatem w drogę i dajcie nam znać, które punkty najbardziej przypadły Wam do gustu!
@textColor
@lightBgColor
@midBgColor
@darkBgColor
@baseColor
@brandPrimary
@brandSuccess