Witamy na BLOGu Czarny Kamień

Czarny Kamień Resort & SPA

Szklarska Poręba, ul. Wojska Polskiego 11
75 769 38 54

www.czarny-kamien.pl

Praktyczne rady dla planujących wyjazd w góry

opublikowano 09 luty 2018

Praktyczne rady dla planujących wyjazd w góry

Niektórym może wydawać się to nie do pomyślenia, ale zaplanowanie wyjazdu w góry to nie bułka z masłem! Szczególnie jeśli na górskie wojaże wybieramy się pierwszy raz. Warto więc starannie dobrać ekwipunek. Na dużych wysokościach pogoda lubi się szybko zmieniać – słoneczna, letnia sielanka potrafi w kilka chwil przerodzić się w burzę z gradem i piorunami. Musisz być zatem przygotowany na nieoczekiwane zmiany pogody. Reasumując…

 

Po pierwsze – dobry ubiór!

 

Podstawa to porządne, górskie obuwie. Wodoodporne z dobrą, antypoślizgową podeszwą i wysoką cholewą, która uchroni Cię przed urazem. Wilgotne kamienie potrafią być naprawdę zdradliwe i stać się przyczyną wielu przykrych niespodzianek na górskim szlaku. Pisząc o butach nie można zapominać o… Skarpetkach :) Stary, dobry sposób górskich wędrowców, czyli dwie skarpety (jedna cieńsza, druga grubsza) nałożone na siebie sprawdzi się w każdych warunkach. Dobrą praktyką jest wrzucenie do plecaka dodatkowej, zapasowej pary skarpet, a właściwie „zestawu” jeśli mówimy o metodzie grubsza plus cieńsza.

 

Jeśli jesteśmy już przy temacie plecaka. Na jednodniowe wycieczki najczęściej wystarczy nam taki o pojemności z przedziału 30-40 litrów. Nie za duży, nie za mały, z pasem biodrowym i dobrym systemem wentylacji pleców. Warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest zrobiony i jego (nie)przemakalność. Wiele modeli posiada też dedykowany pokrowiec przeciwdeszczowy, który wydaje się być dobrym rozwiązaniem na wypadek ulewnego deszczu. Co, oprócz zapasowych zestawu skarpetek, warto spakować do plecaka? Wszystko zależy od tego, gdzie się wybieramy, na jak długo i jakie są krótkoterminowe prognozy pogody. Przede wszystkim liczy się zdrowy rozsądek.

 

Do plecaka obowiązkowo trzeba spakować wodę i coś do jedzenia. Przyda się też termos z ciepłą herbatą, a dla fanów czarnego, orzeźwiającego napoju – z gorącą kawą. Szalik czy chusteczka pod szyję, rękawiczki i okulary przeciwsłoneczne. Te ostatnie w akompaniamencie kremu ochronnego przydadzą się w upalne, słoneczne, letnie dni. Awaryjnie – mapa i kompas, a także gwizdek i latarka. Nie można też zapominać o podstawowych lekach, m.in. przeciwbólowych, gdyż migrena potrafi zepsuć nawet najlepszą wycieczkę w gronie bliskich czy przyjaciół.

 

Pisaliśmy już o butach i plecaku. Dobrą praktyką jest używanie odzieży termoaktywnej, sportowej, która dobrze odprowadza pot. W trakcie intensywnego wysiłku jest to zjawisko, którego nie unikniemy. Kolejną nader istotną sprawą jest nasz wierzchni ubiór. Kurtka typu softshell oraz dobre spodnie trekkingowe pozwolą komfortowo i wygodnie przemierzać górskie szlaki.

 

Po drugie – planuj!

 

Nigdy nie wychodź w góry bez uprzedniego zaplanowania trasy. Często do celu prowadzi kilka szlaków różniących się stopniem trudności. Sprawdź je wszystkie. Gdy pogoda dopisuje możesz wybrać trudniejszą, być może ciekawszą trasę. Jednak gdy niebo się zachmurzy dobrze znać inną trasę i drogę do najbliższego schroniska.

 

Dlatego też niezbędnym ekwipunkiem każdego turysty jest mapa i kompas, o których wcześniej wspominaliśmy. Nie zaprzeczamy, że nowoczesne telefony komórkowe posiadają GPS, dzięki któremu łatwiej się poruszać. Jednakże musisz pamiętać, że po pierwsze nie wszystkie trasy są na mapach Google (lub innej nawigacji, jaką możemy znaleźć na pokładzie smartfona). Po drugie telefon może się zepsuć, albo – co bardziej prawdopodobne – rozładować. Wtedy mapa może okazać się ostatnią deską ratunku.

 

Po trzecie – zadbaj o swój samochód!

 

Na koniec kilka słów o tym, o czym wielu z Was zapomina. Samochód i jego przygotowanie, szczególnie do zimowych wyjazdów. Zima w mieście a zima w górach to dwie zgoła odmienne sprawy. Zimowe opony to podstawa, ale często same nie wystarczą, by pokonać ośnieżone i oblodzone górskie wzniesienia. Dlatego też w bagażniku powinieneś mieć ze sobą łańcuchy na koła oraz łopatę. Ta druga pozwoli Ci sprawnie odśnieżyć „cztery kółka”, gdy zima pokaże swe prawdziwie górskie oblicze. Nie należy też zapominać skrobaczce i odmrażaczu do szyb oraz zmiotce.

 

Słów kilka na koniec…

 

Górskie wycieczki w gronie bliskich czy przyjaciół to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Jednak niezależnie od pory roku trzeba się do nich dobrze przygotować. Przygotować powinniśmy również nasze auto, szczególnie zimą. Wszystko po to, by wieczorem spokojnie wrócić do naszych apartamentów w Szklarskiej Porębie i wspominać niedawną wyprawę przy lampce dobrego wina.

 

Wszystkiego dobrego!
@textColor
@lightBgColor
@midBgColor
@darkBgColor
@baseColor
@brandPrimary
@brandSuccess