Witamy na BLOGu Czarny Kamień

Czarny Kamień Resort & SPA

Szklarska Poręba, ul. Wojska Polskiego 11
75 769 38 54

www.czarny-kamien.pl

5 szklarskoporębianych ciekawostek, o których nie mieliście pojęcia!

opublikowano 17 lipiec 2017

5 szklarskoporębianych ciekawostek, o których nie mieliście pojęcia!

Szklarska Poręba wielu kojarzy się z kilkoma sztandarowymi wręcz punktami. Wodospady, które już tutaj opisywaliśmy. Położona nieopodal Polana Jakuszycka. Wreszcie – górująca nad Szklarską Szrenica, gdzie można zjeść pyszne naleśniki z jagodami. To zaledwie ułamek tego, co można tutaj zobaczyć i przeżyć. Dlatego właśnie przygotowaliśmy krótką listę mniej znanych miejsc na szklarskoporębianej mapie.

1. Park Ducha Gór

Park znajduje się przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów (w którym obecnie funkcjonuje muzeum) w Szklarskiej Porębie. Uchodzi za zabytek, przed kilkoma laty (dokładnie w 2011r.) został gruntownie odnowiony. Na niemalże 5 ha powierzchni zaprojektowano wiele malowniczych ścieżek pełnych urzekającej, bujnej, parkowej przyrody. W samym parku wybudowano pięć „domków tematycznych” o jakże intrygujących nazwach:

- Chata Wodnika Pożytecznego

- Chata Tajemna

- Gościniec Ducha Gór

- Chata Skrzata z mchu i paproci

- Chata Rzepichy Zielarki

Wartą uwagi atrakcją jest przygotowany dla najmłodszych gości parku „Placyk Dobrej Kondycji”. Jest to miejsce promujące aktywność fizyczną przypominające swym kształtem plac zabaw. Z parku można podziwiać też przepiękne karkonoskie krajobrazy, a wszystko za sprawą znajdującej się tam pergoli widokowej.

2. Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi

U stóp Szrenicy można podziwiać dzieła absolwenta ASP i mieszkańca Szklarskiej Poręby w jednej osobie pana Zbigniewa Frączkiewicza. Pierwsze, majestatyczne, jednocześnie bardzo surowe w formie rzeźby Żelaznych Ludzi powstały przed trzydziestu laty. Przez kolejne dziesięciolecia powstało kilkadziesiąt rzeźb. Budzą one uniwersalne skojarzenia do „Człowieka z żelaza”. Można je podziwiać w pobliżu centrum miasta, przy ul. Kilińskiego.

3. Czerwona Jama

Czerwona Jama to malownicza jaskinia powstała w XIX wieku w wyniku wydobycia pegmatytów w skalistym brzegu rzeki Kamiennej. Jama o wymiarach 6m głębokości i 4m wysokości nazwę swą zawdzięcza kolorowym przebarwieniom na jej ścianach. Czerwona Jama znajduje się w okolicy zielonego szlaku prowadzącego do Wodospadu Szklarki (w lesie, za budynkiem Muzeum Energetyki).

4. Szlakiem Sztaudyngera

Jan Sztaudynger jest polskim pisarzem, a właściwie fraszkopisarzem. Nie bez powodu wspominamy o nim w dzisiejszym wpisie. Przez 4 lata (1946-1950) pomieszkiwał on w Szklarskiej Porębie. Obecnie w tym miejscu, przy ulicy 1-go Maja 55, znajduje się kamienny obelisk oraz tablica informacyjna. Na cześć pisarza i dla propagowania pamięci i o jego twórczości utworzono Stowarzyszenie „PUCH OSTU”. Wytypowało ono 2 trasy turystyczne po miejskich i górskich szlakach, które zaczynają i kończą swój bieg w pobliżu miejsca, gdzie sam Sztaudynger niegdyś mieszkał.

Pierwsza z nich została wytyczona ulicami Szklarskiej Poręby i nosi nazwę „Małej Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej”. Jej przejście zajmuje mniej więcej 3 godziny. Dłuższa trasa nosi z kolei miano „Dużej Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej”. Wycieczka jej szlakiem potrafi pochłonąć 10 godzin, ale widoki, jakie ujrzymy na trasie są naprawdę niezapomniane. Prowadzi ona przez Wodospad Szklarki, Zbójnickie Skały, Chatę Walońską, Wodospad Kamieńczyk i Wysoki Kamień.

5. Studnia w Czarnym Kamieniu

Owiana tajemnicą. Źródło krystalicznie czystej wody i serce Willi „Sylva”, na podbudowie której powstał Czarny Kamień. Jeden z naszych recepcjonistów twierdzi, że 500 lat temu wylądowało w niej UFO. Czy rzeczywiście? Tego nie wiemy. Z pewnością możemy stwierdzić, że mająca kilkanaście metrów głębokości studnia przyciąga uwagę setek gości, którzy odwiedzają nasze progi. Znajduje się przy recepcji, więc przybywając do nas, trudno jej nie zauważyć. Czy kiedyś dowiemy się o niej więcej? Mamy nadzieję, że już niebawem 😊

Mało znanych, lecz urokliwych miejsc jest dużo więcej. Zachęcamy do ich odkrywania przy okazji pobytu w naszych apartamentach. Może macie coś do dodania?@textColor
@lightBgColor
@midBgColor
@darkBgColor
@baseColor
@brandPrimary
@brandSuccess