Witamy na BLOGu Czarny Kamień

Czarny Kamień Resort & SPA

Szklarska Poręba, ul. Wojska Polskiego 11
75 769 38 54

www.czarny-kamien.pl

Krystalicznie czyste powietrze – gdzie je znaleźć?

opublikowano 17 styczeń 2018

Krystalicznie czyste powietrze – gdzie je znaleźć?

Smog. To znajomo brzmiące słowo już niebawem powróci na pierwsze strony gazet. Wszystko za sprawą zbliżającej się jesieni i zimy. Okresu, który w wielu domach jest synonimem „długich wieczorów przy kominku”. Często jednak ten „kominek” jest zasilany słabej jakości opałem. Nierzadko również trafiają tam wszelkiego rodzaju śmieci. Nie jest to dla nas dobra informacja. Setki, a wręcz tysiące takich kominków tworzą proste równanie.

SMOKE + FOG = SMOG

Niestety sezon grzewczy zbliża się nieubłaganie. Wiele gospodarstw domowych wciąż nie jest włączonych do miejskich sieci ciepłego ogrzewania. Te, które nie są, ale posiadają ekologiczne źródła ciepła, to wciąż rzadkość. Stąd w okresie zimowym obecność w powietrzu tzw. „pyłów zawieszonych” o wiele mówiących oznaczeniach PM2.5 oraz PM10. Czym są? Już wyjaśniamy!

Pyły zawieszone stanowią swego rodzaju mieszaninę różnych substancji, które unoszą się w powietrzu wraz z dymem. Są to m.in. czarny węgiel, amoniak, siarczany i azotany, jak również tlenek siarki. Najniebezpieczniejsze są właśnie te z nich, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Stąd właśnie wzięły się oznaczenia. PM10 dla cząstek o średnicy rzędu 10 mikrometrów oraz PM2.5 dla cząstek, których średnica to zaledwie 2.5 mikrometra. Tak małe cząsteczki z łatwością przenikają do naszych płuc. Skutki są znane. Od kilku oddechów raczej nic nam się nie stanie, ale dłuższe przebywanie w tak zanieczyszczonym środowisku niesie za sobą poważne skutki dla zdrowia. Rak płuc to niejedyne schorzenie, do którego przyczynia się smog. Dla osób chorych na astmę tak zanieczyszczone powietrze może okazać się bardzo niebezpieczne. Zawały serca czy infekcje dolnych dróg oddechowych to kolejne zagrożenia, jakie niesie ze sobą długotrwała ekspozycja na pyły zawieszone. A warto wspomnieć, że w polskich miastach zimą normy określone dla pyłów PM10 i PM2.5 nierzadko są przekroczone kilkanaście razy! Nie bez przyczyny, jak widać, 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce.

Jak możemy się chronić? Na pewno jednym ze sposobów jest ograniczenie jakiejkolwiek aktywności fizycznej w dniach, gdy normy są przekroczone. Oczywiście nie jest to panaceum. Pyły dostają się różnymi drogami do naszych mieszkań, a więc konieczne byłoby też stosowanie urządzeń filtrujących powietrze z filtrem HEPA. Kolejny sposób to stosowanie maseczek ochronnych. Rynek rozrósł się już na tyle, że dostępne są również maseczki dla osób uprawiających sport, które nie chcą rezygnować z treningów, a jednocześnie dbają o swoje płuca. Całkiem przyjemnym sposobem może być również… Wyjazd w góry!

Szklarska Poręba jest miastem praktycznie pozbawionym problemu smogu. Z pewnością zdarzają się osoby palące w przestarzałych piecach, ale jest to zjawisko na tyle marginalne, że nie musisz się nim przejmować. Krystalicznie czyste górskie powietrze na pewno doda energii do działania na kolejne tygodnie walki ze smogiem w Twoim mieście. Płuca odpoczną, a Ty możesz korzystać nie tylko z faktu braku zanieczyszczeń powietrza. Gdy spadnie śnieg możesz szusować na pobliskim stoku lub udać się na nartostrady położone na zboczach Szrenicy. Ba! Do czystego powietrza dodać też możesz zapach lasu. Tuż za apartamentami „Czarny Kamień” mamy jakże piękny i jakże zielony las iglasty.

Jakość powietrza w Szklarskiej Porębie możesz monitorować na bieżąco. Wszystko dzięki działającemu 24h na dobę czujnikowi, który zainstalowaliśmy na naszym obiekcie. Tuż przy recepcji. Link do wyników pomiarów znajdziesz poniżej. Wyniki można też śledzić w aplikacji Kanarek.

Wyniki pomiarów: http://looko2.com/tracker.php?lan=&search=a020a6036a56

Czasem trzeba zdjąć maskę i po prostu pooddychać. Akurat karkonoskie łąki i lasy są do tego wymarzonym miejscem. A trzeba przyznać, że przy dobrej pogodzie jesień w Karkonoszach jest niezwykle zjawiskowa. Warto wtedy wybrać się na spacer. Odwiedzić wodospady Szklarki oraz Kamieńczyka. Wspiąć się na Szrenicę i Wysoki Kamień. Można też wypożyczyć u nas rower i wybrać się na Polanę Jakuszycką, gdzie czekają na Ciebie dziesiątki malowniczych tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Oczywiście na spacer też można się tam wybrać.

Po udanym dniu zapraszamy na relaks w najlepszej strefie SPA w Szklarskiej Porębie (czyli u nas, a jakże!). Idealnym zwieńczeniem dnia niech będzie kolacja z lampką dobrego wina. Bez smogu. Bez zmartwień. Czy potrzeba czegoś więcej? 😊
@textColor
@lightBgColor
@midBgColor
@darkBgColor
@baseColor
@brandPrimary
@brandSuccess