Witamy na BLOGu Czarny Kamień

Czarny Kamień Resort & SPA

Szklarska Poręba, ul. Wojska Polskiego 11
75 769 38 54

www.czarny-kamien.pl

Znany drink Aperol Spritz w Szklarskiej Porębie

opublikowano 13 sierpień 2020

Znany na całym świecie ,,damski” drink również w Czarnym Kamieniu

Znany drink Aperol Spritz w Szklarskiej Porębie

Ah, Aperol. Chyba każdy z nas wie jak wygląda. Jego oranżowy kolor przykuwa uwagę każdego we wszystkich restauracjach na świecie. A w naszej szczególnie. Przygotowany przez profesjonalnych barmanów, którzy latami doskonalą swój kunszt, wygląda i smakuje wyśmienicie.

Pomyśleć, że w 1919 roku debiutując nikt za bardzo nie zwracał uwagi na recepturę braci Luigi i Silvio Barbieri, lecz powinniśmy się cofnąć kilkadziesiąt lat wcześniej do czasów, gdy Lombardia była pod panowaniem austriackim, gdzie dojrzałe w smaku włoskie wina okazały się zbyt mocne dla żołnierzy habsburskich. Pomyśleli oni więc, aby rozcieńczyć alkohol z wodą gazowaną. Pierwszy spritz składał się z białego wina spryskanego wodą sodową. Samo słowo Spritz w języku niemieckim oznacza pryskać. Natomiast słowo Aperol to ,,aperitif doskonały”.

Łącząc tłumaczoną nazwę dostajemy ,,Doskonały aperitif spryskany”. Ale czym jest ten aperitif?
Aperitif to najczęściej alkohol podawany przed degustacją dań w celu pobudzenia apetytu i wzmożenia soków trawiennych. Coraz częściej w Europie, ale przede wszystkim we Włoszech, cieszy się ogromną popularnością i jest pretekstem dla spotkań w gronie przyjaciół czy znajomych.
Samą recepturę braci Barbieri stosuje się niezmiennie od 1919 roku używając Aperolu tj. unikalnego słodko-gorzkiego likieru, musującego wina Prosecco oraz wody mocno gazowanej. Warto wrzucić plasterki cytrusów takich jak cytryna, limonka i zdecydowanie pomarańcz.

Drink stworzony z Aperolu cieszy się dużym uznaniem wśród kobiet, ze względu na niewielką zawartość alkoholu (11%), ale również ze względu na orzeźwiający smak. Szprycer nadaję się na każdą chwilę czy okazję, do spotkań krótkich oraz tych przedłużających się.

Jest na ustach wszystkich, gdy tylko przychodzą ciepłe wiosenne dni, a latem jest nieodstępnym partnerem spotkań towarzyskich. Również w najwyżej położonej restauracji w Szklarskiej Porębie można delektować się tym drinkiem - polecamy nie tylko paniom podczas wizyty w Czarnym Kamieniu.